Skip to content

Zanim kupisz cocker spaniela!

118_1878Zanim kupisz Cocker Spaniela zastanów się, czy będziesz miał czas, ochotę i cierpliwość, aby sprostać wymaganiom tej rasy!

Cocker spaniel jest małym, ruchliwym, myśliwskim psem, wesołym, inteligentnym i przyjaznym w stosunku do całego świata. Jest to „wesołek” ciągle merdający ogonem i cieszący się zawsze i wszędzie:, gdy idzie na spacer i gdy z niego wraca, gdy do niego mówisz i gdy milczysz, gdy się bawi i gdy odpoczywa. Cocker jest z natury bardzo towarzyski i rodzinny, wymaga stałego kontaktu z domownikami i zawsze będzie w tym pomieszczeniu, gdzie reszta rodziny.

Oczywiście, można zostawiać psa samego w domu nawet na kilka godzin, ale najpierw należy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i zabawy. Pozostawiony sam sobie, bezrobotny i znudzony cocker poszuka sobie zajęcia na własną łapę i na pewno ucierpi na tym Twoje mieszkanie.

toska_plaza1 Cocker spaniele są psami myśliwskimi stworzonymi do pracy w polu. Z pasją biegają po łąkach płosząc zwierzynę, kochają pływanie oraz są pasjonatami aportowania. Są przy tym bardzo inteligentne i nie znoszą nudy, dlatego dla prawidłowego ich rozwoju oraz dobrego samopoczucia należy zapewnić im rozrywkę. Może to być szkolenie w posłuszeństwie lub agality, praca węchowa lub zwykła zabawa w aportowanie piłeczki, a przynajmniej długi spacer z możliwością swobodnego biegania i zabawy z innymi psami. Z reguły są to psy bardzo pojętne i chętne do zabawy i współpracy z przewodnikiem. Dobrze wychowany cocker jest miłym, posłusznym i wesołym domownikiem, który wnosi wiele radości do naszego życia a przy tym nie jest kłopotliwy i uciążliwy dla sąsiadów.

bigaportDrugim, bardzo poważnym aspektem utrzymania cocker spaniela jest pielęgnacja dość obfitej szaty. Długi, jedwabisty, zadbany włos jest niewątpliwą ozdobą tej rasy. Jednak utrzymanie szaty w prawidłowym stanie wymaga sporo czasu, pracy i nakładów finansowych. Aby cocker zawsze wyglądał ładnie i był zadbany należy go bardzo systematycznie, codziennie wyczesywać. Jest to konieczne zwłaszcza po długim spacerze np. w parku. W długi włos wplątują się różne patyczki i trawki, które pozostawione w sierści powodują jej skołtunienie. W słotne dni prawie każdy spacer kończy się w wannie, ponieważ długi włos łatwo się moczy i co za tym idzie brudzi się. Po spłukaniu, psa należy wytrzeć ręcznikiem, podsuszyć suszarką i dokładnie wyczesać.

Aby cocker wyglądał ładnie i foremnie, należy go co 2-3 miesiące ostrzyc. Nadmiar włosa utrudnia codzienną pielęgnację. Strzyżenie jest konieczne, ponieważ zapewnia czystość i zdrowie zwierzęciu.

Piękne, nisko osadzone i porośnięte długim włosem uszy nadają głowie cockera charakterystyczny, słodki wyraz, ale włos rosnący wokół kanału słuchowego należy bardzo systematycznie przystrzygać. W przeciwnym razie można doprowadzić do stanu zapalnego uszu, co jest bardzo uciążliwe i kosztowne w leczeniu. Podobnie konieczne jest przystrzyganie włosów na łapach. Długi włos tworzy na łapach charakterystyczne ”papucie”, łatwo się zbija i filcuje, no i bardzo długo schnie, a to może doprowadzić do odparzeń i stanów zapalnych skóry. Na zarośniętych łapach pies wnosi do domu ogromne ilości piasku i błota, które wykrusza się i obsypuje na podłogę.

Strzyżenie najlepiej powierzyć osobie kompetentnej, ponieważ własnoręcznie ostrzyżony cocker niekoniecznie będzie przypominał swoją rasę.

ocean_capraW prawidłowej pielęgnacji szaty cockera mogą pomóc przeróżne, dostępne na naszym rynku kosmetyki, które jednak do tanich nie należą.

Jeżeli mimo wszystko jesteś pewny, że cocker spaniel to pies dla Ciebie to pamiętaj, że zakup szczenięcia to decyzja na kilkanaście lat W tym czasie pies będzie z Tobą cały czas, dzień i noc, na dobre i złe. Dlatego tak ważne jest, by kupić szczenię z dobrej hodowli.

Hodowle są różne tak, jak hodowane przez nie psy. Warto odwiedzić kilka hodowli, porozmawiać z hodowcami, zobaczyć, w jakich warunkach są psy oraz szczenięta, jak one się zachowują ( czy nie są lękliwe lub agresywne). Uczciwy hodowca chętnie i szczerze odpowie na zadane mu pytania dotyczące jego hodowli oraz udostępni cała dokumentacje swoich psów i miotu.